Комисијата за заразни болести утре на состанок ќе ја анализира епидемиолошката состојба со коронавирусот, по што ќе биде одлучено дали ќе има нови мерки за време на претстојните велигденски празници.

Според неофицијалните информации, се размислува за можно отворање на терасите на угостителските објекти, но и за продолжување на рестриктивните мерки за уште една недела.

Постојните мерки за ограничување на движењето и другите рестрикции и мерки за примена на личната заштита за спречување на ширењето на Ковид-19 се со важност до 27 април.

Според министерот за здравство Венко Филипче, состојбата со Ковид-19 во нашата држава се стабилизира.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.