Оливер Спасовски и министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски се сретна со претставници на сите оператори обединети во Здружението на информатичко-комуникациски технологии и разговараа за сите аспекти на и што произлегуваат од измените на Законот за аудио и аудивизулени и медиумски услуги.

Оттаму соопштија декапостојат можности да се дојде до заедничко решение во скоро време. На средбата е констатирана свесност од сите страни за решавање на прашањето, согласно интересот на државата и на граѓаните. Со оглед на можностите што се гледаат за скорешно изнаоѓање решение, има согласност да се одложи најавениот прекин на реемитување на домашните и странските телевизиски канали.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.