Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ за време на расправата за ребалансот на буџетот во Собанието објасни како Заев, како што кажа, краде од буџетот.

Да го објасниме пластично буџетот, да замислиме дека буџетот е 1000 денари. Владата и Заев планираат да потрошат оваа година 1000 денари, од тие 1000 денари ќе соберат 900, а ќе се задолжат за 100 денари кај банки со камата, а кај народот за помош за задржување на работните места како и борба со корона кризата ќе вратат само 82 денари! Заев троши 1000 денари, но на народот враќа само 82 денари. Прашањето е каде се другите пари? Каде се 92% од буџетот? Пари кои ги краде Заев!, потенцираше Николоски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.