Пристапот до евтин енергенс е клучен фактор за развојот на една земја. Се обврзуваме на:

-Целосна гасификација на Македонија;
-Помала емисија на CO2;
-Субвенции од 50% од сумата за сончеви колектори за домаќинствата;
-Домаќинствата ќе можат да ја продадат вишок произведената струја;
-Намален увоз на струја, вели носителот на листа во ИЕ 3 на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.