Собраниската Комисија за економски прашања денеска го прифати во прво читање Предлогот за измени на Законот за градежни производи.

Со предложеното решение, како што појасни заменик-министерот за економија Зоран Маневски, се врши усогласување со одредбите за глоба од Законот за прекршоци и се дефинира носењето на македонските национални стандарди или македонските технички прописи за градежните материјали од нехармонизираното подрачје.

Целта на законот е да се овозможи намалување на висината на глобите. Покрај ова, во законот се врши и усогласување со промената на името на Република Македонија во „Република Македонија“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.