Едно ветуваа друго прават. И најгласните поддржувачи на СДСМ се разочараа од актуелната власт. Станаа најгласни критичари, Велат дојде живот, но само за сегашната власт. Поранешниот функционер на СДСМ, Ивор Мицкоски потсети на ветувањата за рудниците и законските измени кои ги спроведе владата. Тој напиша:

Владата што ветуваше затворање на рудници, си донела законски измени, идни концесии да не може да користат цијанид и сулфурна киселина.
Али со исклучок на веќе постоечките рудници.
Кои прагматичари, нема да не трујат во некоја идна иднина.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.