Инспекторите за храна забранија свинско месо увезено од Србија да се најде во фрижидерите на месарниците во земјава.

Причина за тоа е болеста африканска свинска чума која ја има во соседството, на помалку од 500 километри од земјава.

Во Белград и во Смедерево, ветеринарите стигнале до дијагнозата кај локалните свињи. Кај нас болеста ја нема, уверуваат надлежните. Превентивно ќе стрелаат диви свињи од пограничните места за да не го пренесат вирусот. Но, ловците се уште не излегле на терен.

Неувезување на свинско месо од Србија нема лошо да влијае на нашиот пазар. Произведуваме доволно, тврдат одгледувачите на свињи и свинско месо.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.