Државниот инспекторат за образование во текот на денешниот ден започнал со вонредни контроли на медицинскиот факултет на Државниот универзитет во Тетово. Ваквата контрола доаѓа по објавените информации дека дел од научните трудови се плагијат, објави ТВ21

Од Инспекторатот на министерството за образование за телевизијата потврдиле дека влегле во универзитетот и дека во следниве денови детално ќе ги разгледаат сите досиеја на професорите како и научните трудови.

Целиот текст овде.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.