Хрватското министерство за земјоделство денеска го отповика, поради можни парчиња метал во содржината, производот со потекло од Италија Рио Маре – туна во маслиново масло, 80 грама – пакување 2х80 грама.

Како што е наведено, производот не е во согласност со Регулативата 178/2002 за утврдување на општите принципи и услови на законот за храна, формирање на Европската агенција за безбедност на храната и утврдување процедури во областите на безбедност на храната, пренесува Хина.

Производителот на производот е Bolton FOOD S.P.A. од Италија, а снабдувач е Болтон Хрватска д.о.о. од Загреб.

Извор: Информер.рс

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.