Од понеделник стапуваат мерките кои ги донесе владата,каде за влез во угостителските објекти се воведува задолжителна потврда за извршена имунизација, најмалку прва доза, и редарска служба заради контрола на приложување доказ за имунизација во угостителски објекти, каде има повеќе од 30 присутни лица, за било каков настан.

Од Пазарниот инспекторат за Канал 5 велат дека граѓаните нема да бидат казнувани. Глоба ке треба да платата оние угостителски објекти кои примаат невакцинирани гости.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.