Министерот за финансии, Фатмир Бесими, истакнува дека годинава нема да има втор викенд без ДДВ.

Овој викенд без ДДВ е веќе планиран и најавен и не е планиран нов за годинава. За наредната година ќе видиме како ќе биде – изјави Бесими.

Бесими потсети дека викендов што претстои граѓаните ќе добијат поврат на ДДВ за купен домашен производ, но и за ИТ технологија бидејќи таква не се произведува во земјава.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.