Препораката од УНЕСКО е да се прогласи мораторим на сите видови урбани трансформации на брегот од Охридското езеро, како и сета урбанистичка трансформација на градот.

Но, што правиме еден месец подоцна. Ниту се уриваат дивоградби, ниту некој контролира што прават несовесните граѓани.

Во исто време на социјлните мрежи се појави видео на кое јасно се гледа како огромни количини смет во црни вреќи се  фрла во езерото кај  Грашница.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.