Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев денеска во Собранието имаше дискусија по повод новото задолжување од Владата на СДСМ.

Ѓорчев констатираше дека Владата на Заев донесе најголеми буџети и даноци во Македонија, а дека со тие пари и средства ништо не е направено. Долгот е највисок во историјата на Македонија со цели 53 % од БДП.

Тој ја обвини Владата за зголемувањето на акцизата за дизелот со кои исцеди дури 30 милиони евра од народот, а за чист воздух се потрошени само 0,7 милиони евра.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.