Министерот за финансии Фатмир Бесими е именуван за гувернер на Македонија во Европската банка за обнова и развој. Одлуката е донесена на денешната владина седница.

Со денот на влегувањето во сила на оваа одлука, престанува да важи Одлуката за именување на гувернер на Република Македонија во Европската банка за обнова и развој од 10 септември 2019 година, информираат од владината прес- служба.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.