Ненајавеното повлекување на електрична енергија од европскиот систем за периодот јули август ќе го чини македонскиот преносен систем (МЕПСО) 18, 5 милиони евра. Европската енергетска мрежа веќе ја испрати фактурата на овој износ до МЕПСО.

Само за незаконското повлекување на струја во октомври МЕПСО ќе треба да плати 16,5 милиони евра, но за ноември се очекува пониска сметка, бидејќи незаконски е повлечена помалку струја и дополнително имаше најави за дефекти на енергетските производни капацитети.

МЕПСО од државната каса за решавање на енергетската криза доби повеќе од над 16 милиони евра.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.