Најновото испитување на Еуростат, според кое го мери процентот на сиромаштија преку неколку параметри, покажа поразителни бројки за македонските граѓани.

Најголем дел не можат да си дозволат најмалку три основни артикли како што се плаќање сметки, купување месо или риба, нов телефон, машина за перење или автомобил и патување надвор од дома на една недела.

Нашата земја  има најлоша стапка во Европа (31,1%).

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.