Македонија има огромен потенцијал за инвестиции во подрачјето на RND (Центри за истражување и развој), рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вчерашната економска дебата на ТВ24.

Во разговорите со две странски компании, кои би инвестирале во такви центри во Македонија, заклучивме дека би се вработиле 1.000 инженери, со надпросечни примања, откри Мицкоски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.