До крајот на јуни или почетокот на јули ќе бидат исплатени сите стипендии стекнати по различни основи, извести Министерството за образование и наука. Студенти од повеќе државни универзитети реагираат по социјалните мрежи дека не им се доисплатени последните две рати, а некои велат дека не добиле ниту една рата во академската 2019/2020 година. Исплатата на студентските стипендии, особено во периодов на кризата, е повеќе од важна за студентите, кои сè уште ја очекуваат ветената економска помош од државата, пишува „Факултети.мк“

Министерството за образование и наука средствата по основа на стекнати стипендии вообичаено ги исплаќа во два наврати, по неколку месечни рати одеднаш. За оваа академска година, до овој момент, и на новите корисници и на корисниците што правото на стипендија го стекнале во изминатите години им се исплатени средствата за 7 месеци. Преостанатите 2 рати ќе бидат исплатени кон крајот на јуни или на почетокот од јули – велат од МОН.

Целиот текст овде.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.