Девизните резрви на крајот на октомври годинава изнесувале 3.752,6 милиони евра, соопшти Народна банка.

Најголем дел од девизните резерви се пласирани во хартии од вредност (64,9%), по што следуваат валутите и депозитите (25,3%) и монетарното злато (9,7%).

Во септември девизните резерви изесуваа 3.753,8 милиони евра.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.