Регулаторната комисија за енергетика во текот на денешниот ден се очекува да ја утврди новата цена на горивата по која ќе се точат дериватите на македонските бензински станици.

Според флуктациите на лондонската берза суровата нафта од типот брент се продава за 75 долари за барел.

Во моментов актуелни се следните цени на горивата:
ЕУРОСУПЕР БС – 95 77.5 ден/л
ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 67.5 ден/л
ЕУРОСУПЕР БС – 98 79.5 ден/лRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.