Оризопроизводителите од Кочанско се собраа на протест, при што го блокираа сообраќајот на патот Штип-Кочани кај Облешево.

Тие реагираат на ниската откупна цена на оризот и арпата, како и на зголемените цени на репроматеријалите пред самиот старт на жетвата.

Оризопроизводителите велат дека цената на арпата е од 15 до 18 денари, а цената секогаш им паѓа кога добиваат субвенции. Реагираат дека откупувачите манипулираат и бараат заштита од државата. Меѓу барањата се забрана на увоз на ориз, за да се заштити домашниот кочански ориз и да се дефенира произведна цена.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.