Заменикот на претседателот на Владата, Фатмир Битиќи кажа дека почнал процесот за решавање на проблемот со парното греење. Тој рече дека радијаторите на граѓаните на градот Скопје и општините ќе останат топли до крајот на грејната сезона.

На истата прес конференција министерот за економија Крешник Бектеши кажа дека проблемот е решен и дека ќе има непрекината испорака на парното греење.

ТЕ-ТО ќе произведе дополнителна топлинска енергија, покрај електричната, со што ќе се обезбеди квалитетно и исплатливо снабдување“, рече Бектеши.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.