И без да се зголеми цената на струјата – со ДДВ-то од 10 осто ќе пораснат сметките на граѓаните. Првиот регулатор, Марко Бислимовски во интервју за Телма апелира сериозно да се анализира зголемувањето на ДДВ-то кое се најавува од 1 јануари, бидејќи, според него, има и други механизми, наместо зголемување на стапката.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.