Регулаторната комисија за енергетика ја соопшти својата одлука во врска со цените на горивата, кои ќе важат од полноќ.

Имено цените на горивата остануваат исти, освен цената на ЕУРОСУПЕР-95 која ќе се намали за 0.5 денари, па еден литар 95-октански бензин од полноќ ќе чини 67,5 денари за литар.

Цените на ЕУРОСУПЕР-98 и ЕУРОДИЗЕЛ горивата останаа исти. Еден литар 98-октански бензин чини 70.00 денари, додека еден литар дизел чини 62.00 денари.

За еден денар е намалено екстра лесното масло, кое сега се продава 50,5 денари по литар.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.