Директорот на Јавното претпријатие за државни патишта, Зоран Китанов, најави дека за 10 дена ќе биде објавен тендер за изградба на две патарини на автопатот Миладиновци-Штип, кој денеска беше пуштен во употреба по речиси една година одложувања.

„Бидејќи немаше никаков проект за изградба на патарините, ние моравме да направиме проект да извршиме експропријација и да добиеме дозвола за нивна изградба. Во соработка со ЕБРД за 10 дена ќе се објави меѓународен тендер за нивна изградба, а во овој тендер ќе бидат вклучени патарините за автопатот Кичево – Охрид, како и за набавка на софтверски систем за набљудување на Коридор 8 од Миладиновци до Охрид“, вели Китанов.

Според проценките на Китанов и зависно од тоа како ќе тече тендерот и изградба на патарините, по автопатот ќе се вози бесплатно до Нова година.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.