Најголемиот трговец на нафта и нафтени деривати во земјава, Макпетрол веќе ги скрои новите цени. Бензините, 95 ка и 98 цата ќе ги продава поевтино за еден денар односно ќе чинат 71 и 73 денари. Дизелот поскапува за половина денар, и од полноќ ќе се продава по 64 денари за литар.

Новите цени на горивата на бензинските на другите трговци ќе можат да се дознаат директно на бензинските пумпи од денеска на полноќ. Иако трговците сами ќе треба да ги утврдат цените на нафтените деривати, од Регулаторна препорачуваат мало поевтинување кај бензините и иста или малку зголемена цена на дизелот. Велат такви биле трендовите во цената на нафтата и курсот на денарот во однос на доларот во изминатите две недели. Им порачуваат на трговците да не предизвикуваат ценовни шокови.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.