Цените на бензините од полноќ се намалуваат за половина денар, а цената на дизелот и Екстра лесното масло за домаќинство се намали за еден денар, односно денар и половина, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Согласно најновата одлука, ЕУРОСУПЕР БС-95 се намалува за половина денар и ќе се продава по цена од 48,00денари за литар, а ЕУРОСУПЕР БС-98 бележи намалување за исто половина денар за литар и неговата нова цена ќе биде 50,00ден/лит.

Новата цена на дизелот се намали за еден денар и ќе се продава за 45 денари за литар, додека малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство ќе се намали за денар и половина и изнесува 33,50 ден/литар.

Цената на мазутот М-1 НС се намали за 0,921 ден/кг во однос на минатонеделната цена така што тој сега ќе се продава по цена од 17,970 ден/кг.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.