Павле Беловски новинар, лидер на Новинарскиот синдикат во емисијата 24 анализа истакна дека професијата новинар е 265 дена во годината и дека тоа е голема одговорност. Скокот од 33 места на иденксот на слободни новинари не значат ништо.

– Тие не се темелат на однапред владина стратегија или некоја методологија или пристап кој сме го презеле како општество. Она што не загрижува како синдокат е што акцентот во новата методологија, заради која скокнавме 33 места е економскиот индикатор. Знаеме точно од каде доаѓа тој заклучок на светскиот индекс, зошто и нашите анализи го говорат истото Две третини од медиумските работници кај нас земаат под просечната плата. Една третина се со плата од 18-20 000 денари и тоа е оној дел кои припаѓа на онлајн медиумите каде се содржани најголем дел од проблемите, лажни вести и дезинформации. – рече Беловски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.