Министерот за економија, Крешник Бектеши во „10 минути“ на ТВ21 рече дека целосното отворање на увозните коридори во Украина ќе овозможи намалување на цената на зејтинот во земјава.

Тоа зависи од светските пазари и зависи од цените на инпутите како што се сончогледот и нерафинираното масло кои главно се увезуваат од Украина и Бугарија, но мислам дека доколку се отвараат сите увозни коридори од Република Украина, тогаш верувам дека цените ќе се стабилизират – рече Бектеши.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.