Министерот за економија Крешник Бектеши вели дека големи ценовни шокови со ценaта на струјата нема да има по 1 јануари.

Големи ценовни шокови нема да има и за тоа сум убеден согласно законот и работата на РКЕ.Секои 6 месеци ние ја утврдуваме цента на струјата преку ЕСМ, која таа ја продава до ЕВН има времe до 1 јануари и ќе интервенираме секаде каде ќе има потреба. Не верувам дека ќе се доvedeme во ситуација за да ја зголемиме ценатa на струјата од 1 јануари – кажа Бектеши.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.