Политиката за привлекување на странски инвестиции на Владата дава резултат во општина Илинден. Таму беше отворена фабриката на австриската компанија „Текспорт“. Станува збор за погон во кој ќе се произведува противпожарна опрема за пожарникарите. Инвестицијата отвора работа за 220 луѓе, за подоцна да вработи и нови 140 работници.

Телевизија Алфа беше единствениот медиум кој беше присутен на пуштањето во употреба на новата фабрика. Таму беше и министерката за странски инвестици Зорица Апостолска, која даде интервју за тековните активности, но и колку странски инвеститори влегле во Македонија.

Погледнете го разговорот на министерката за „инвестицискиот бум“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.