Универзитетскиот професор Димитар Апасиев кратко го коментира гостувањето на министерката за социјална политика Мила Царовска во емисијата „Детектор“, каде таа тврди дека „лајкин индикаторите“ на четиричлено домаќинство со две деца до 14 години и двајца возрасни  кажуваат колку е им требаат 203.700 денари на годишно ниво.

И тоа е речиси до минимална плата на месечно нив, коментира министерката.

Нејзината изјава предизвика бурни реакции во јавноста, а Апасиев кратко пишува:

И Царовска пролупа! Дајте друго дете

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.