Светска банка со 420 милиони евра кредит ќе го поддржува економскиот раст во замјава и во наредните 4 години и со овие пари ќе се подобрувала патната инфраструктура,  капацитетот за воведување иновации, ќе се зголемува конкурентноста на македонските компании, ќе се модернизира земјоделството и ќе се подобрува животната  средина“, јави Сител.

Ова било договорено на средбата  на вицепремиеот Анѓушев  со потпретседателот  на Светска банка Сирил Милер, во Вашинготон, а деталите ќе се прецизиралет во  декември, кога нивната мисија ќе дојде во земјава.

Анѓушев, учествуваше на Конференцијата на Југоисточна Европа и Источен медитеран „Нови стратегии – нови перспективи“, која се одржува во Вашингтон, во организација на Делфи форумот и весникот „Катимерини“ !?

Вицепремиерот задолжен за економија, Анѓушев, инаку најави повлекување од идниот состав на влада.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.