Платежните картички и средствата граѓаните очекуваме да ги добијат во периодот јуни-јули, како што стои во пакетот, додека ваучерите за туризам граѓаните би ги добиле јуни, најдоцна јули, а предвидено е да се користат до крајот на 2020 година, соопшти денеска на прес-конференција министерката за финансии Нина Ангеловска, нагласувајќи дека уредбите за користење на овие мерки се очекува да бидат доставени и усвоени до крајот на следната недела.

Електронски платежни картички, појасни Анегловска, ќе бидат сетирани така што нема да може да се подигнуваат средства од банкомати и ќе бидат исклучиво наменети за купување домашни производи, додека со МИОА се работи на тоа секој граѓанин да може со впишување на матичниот број да провери дали и колку му следува финансиска поддршка.

– На конкретното оперативно решение веќе се работи. Имавме средба со македонската банкарска асоцијација во текот на вчерашниот ден и со банките, ги утврдуваме деталите и уредбата веќе е во нацрт верзија и денеска ќе биде испратена за комуникација до сите засегнати страни. Навистина се работи интензивно за спроведување на сите мерки и нема просторт за нетрпеливост, изјави Ангеловска, одговарајќи на новинарско прашање кога ќе бидат објавени и од кога ќе можат граѓаните и фирмите да аплицираат за најавените мерки.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.