Mинистерката за финансии Нина Ангеловска најави можност да се одложи оданочувањето на штедните влогови во банките што ги имаат граѓаните и на капиталните добивки на компаниите.

Инаку, промените кои се планираше да се воведат значеа дека граѓаните ќе треба да плаќаат данок од 15 отсто за дивидентите, данок за заштедите кои ги чуваат во банка ако годишните камати надминат 15 илјади денари, а претходно ги бранеше министерот за финансии Драган Тевдовски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.