Ако ги согледаме искуствата на другите економии од регионот што поминаа низ овој процес, јасно е дека со членството во НАТО и ЕУ, капиталните приливи кај нив значително се зголемија. Посилните изгледи за интеграција во ЕУ и НАТО позитивно ќе влијаат на премијата за ризик за нашата економија, што секако е многу важна детерминанта за инвестирање, вели гувернерката на Народната банка на на Република Македонија, Анита Ангеловска – Бежовска во интервју за Блумберг.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.