Агенцијата за електронски комуникации објави тендер на Бирото за јавни набавки со кои за сума од приближно 1,5 милиони денари или 24 илјади евра, без вклучен ДДВ, ќе купува репрезентативен материјал.

Роковници со пресувано лого, тефтери со спирала со црвена боја, книжни (бели и црвени)кеси со логото на АЕК, поло маички, чадори со логото на Агенцијата, елегантни папки со текстилна облога, помошни батерии за полнење, нотеси со елегантна корица со офсет-шамоа хартија со магнет и метална плочка за гравирање. Ова е само дел од наведеното во техничката спецификација за тендерот објавен на 7 март.

Агенцијата во тендерот бара и часовници за работна маса, керамички чаши за чај и кафе, слушалки, приврзоци, звучници Bluetooth, држачи за телефони, копчиња за кошула со логото на АЕК, елегантни ролер пенкала со циркони. Ранците треба да имаат антишок прегради во внатрешноста за преносен компјутер и таблет, отпорност за сечење и рефлектирачки траки, со приклучоци за мемориски уреди и слушалки. Треба да биде изработен од водоотпорен синтетилки материјал или микрофибер.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.