Швајцарската влада преку УНДП ќе додели 250 илјади евра на 50-тина грдинари и овоштари од струмичко-радовишкиот регион за примена на агроеколошки мерки во производството. Грантовите ќе бидат во опрема и матријли со кои земјдоелците нема да го загадуват басенот на река Струмица, а ке ги намалат произодствените трошоци.

За да ги добијат грантовите, фармерите треба да се пријават и да следат обуки на кои ќе се едуцираат како до еколошко и поконкурентно земјоделско производство. Од центарот за развој на југоистокот апелира да се пријават.

Доделувањето грантови на градинари и овоштари од струмичко-радовишкиот регион е во рамките на прокетот за упраување со сливот на реката Струмица. Досега преку овој проект агроеколошка опрема добиле околу 60-тина фармери од регионот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.