Откако режисерот Мика Алексиќ беше уапсен заради сексуално злоставување на ученички од неговата школа, а потоа актерката Милена Радуловиќ ја изнесе својата приказна дека била силувана на 17 години, поддршка за храбрата актерка доаѓа за сите страни.

Милена Радуловиќ во извештајот навела дека одела во училиштето за глума на Мирослав Алексиќ (68) од нејзината 11 година и дека тој ја бакнал (како малолетничка) на крајот на 2012 година, додека таа одела на групен час, без нејзина согласност.

Злоупотребата, како што открила, продолжила и во текот на следната година, а тој искористил како изговор дека тоа е од „педагошки причини и да предизвика искрена реакција за идната актерка“. Тој ја допирал и силувал Милена додека таа имала индивидуални часови по глума. Несреќната девојка го напуштила училиштето во 2013 година и се запишала на ФДУ, дознава Курир.рс

Како што изјавила, се плашела да ја пријави злоупотребата и кога открила дека нешто слично им се случува на некои другите во споменатото училиште, решила да контактира со полицијата.

Во текот на денот, покрај Радуловиќ, за сексуално злоставување Алексиќ го пријавила и малолетничка Ј.В., која изјавила дека одела на училиштето за глума на Алексиќ од нејзината 15-та година и дека Мика ја поканила во неговата канцеларија за време на часот за да го коментира нејзиниот изглед, а потоа ја допирал, прво преку гардеробата, на градите и задникот, барајќи од неа да ја соблече маичката.

Алексиќ бил пријавен и од И.И., И.В. и М.Ш., кои биле ученици во училиштето за глума на Алексиќ, и кои биле сексуално злоставувани во училишните простории во Белград и кои во тоа време биле сите малолетни, пишува Курир.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.