На Светското првенство во Италија во 1990 година играа Југославија и Аргентина.Од Вардар до Триглав го чекаат мечот на кој со победа „сините“ имаат шанса да влезат во полуфинелето.

По регуларните 12о минути резултатот е 0-0 и се изведуваат пенали. Во еден момент сите помисливме дека сонот е близу кога Ивковиќ му одбрани пенал на Марадона.

Но, во реалноста не вратија, Стојковиќ, Брновиќ и Хаџибегиќ кои промашија и Аргентина се пласираше во полуфиналето и подоцна во финалето на СП.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.