Ц.К. (74) од кумановското село Романовце вчера пријавил дека во дворно место од неговата куќа во пронашол стара неексплодирана направа. Полиција од СВР – Куманово и пиротехничар од Дирекција за заштита и спасување извршиле увид по што е констатирано дека станува збор за стара рачна неексплодирана граната од Втората светска војна.
Гранатата е подигната за понатамошна постапка.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.