Надворешната канцеларија за криминалистички работи Берово, поднесе кривична пријава против M.М. (60) од село Чифлик, пехчевско за сторено кривично дело „предизвикување на општа опасност“.

На 12.10.2018 година во атар на село Чифлик на место викано „Лаките”, пријавената запалила оган, од кој настанал пожар кој почнал неконтролирано да се шири, со што била предизвикана значителна опасност по животот и телата на луѓето и на имотите и материјална штета од околу четири милиони денари, околу 65 000 евра.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.