Полициски службеници од СВР Велес денеска постапувајќи по планот за откривање и санкционирање на продажба на пиротехнички средства, по претходно добиени сознанија, во продавница во Велес, сопственост на  С.Ч. (50) пронашле и заплениле околу 2200 парчиња пиротехнички средства.

Како што соопшти МВР, С.Ч. е лишен од слобода, а по целосно документирање на случајот ќе биде поднесена кривична пријава.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.