На албанските медиуми е објавено видео снимено во близина на Ќафасан од дива депонија со неколку големи купишта пепел.

Авторот на видеото отвора една од изгорените книги и гледа дека станува збор за книги од Националната библиотека на Макеоднија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.