Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (06.01.2023) продолжи со контролите во областа на сообраќајот.

На територија на град Скопје изречени се вкупно 30 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 3 санкции, 6 мерки за возење без возачка дозвола, една санкција за минување на затворен сигнал (црвено светло), една мерка за возење под дејство на алкохол. Изречена е една мерка за нерегистрирано возило, две санкции за непочитување на прописи кај возач-почетник.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.