Активистот на движењето Беса Артан Етеми бил повикан во тетовската полиција на информативен разговор поради поставените знаци на неколку места во Тетово со навредлива содржина за ДУИ.

Претпладнево МИА информираше дека за овој случај полицијата започнала истрага.

Претседателот на Беса Биљал Касами по повикувањето на информативен разговор на активистот побара објаснување од тетовската полиција. Тој во изјава за локалната телевизија Коха од Тетово истакна дека „полицијата треба да ги брани активистите, наместо криминалците”.

Ова се случува кога политичките партии, власта оди во погрешен правец, наместо да се занимаваат со заштита на граѓаните и да им служи на граѓаните, се занимаваат со заштита на криминална група, која функционира како паралелна група во ДУИ, рече Касами по напуштањето на полициската станица во Тетово заедно со активистот Етеми.

Инаку, група која се нарекува „Младинско движење” на социјалните мрежи објави дека стои зад поставувањето знаци и налепници со натпис „Јавна куќа ДУИ”.

СВР Тетово соопшти дека непознати лица на 10 локации, односно кружните текови низ градот, на метални столбови и на сообраќајни знаци поставиле знаци и постери со навредлива содржина насочена кон политичката партија ДУИ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.