СВР Охрид поднесе кривична пријава против Н.Ш. (63) од Охрид осомничен за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“.

Тој, злоупотребувајќи ја својата службена положба како вработен во Државниот санитарен и здравствен инспекторат, во периодот од 2016 до 2019 година на 47 правни субјекти неовластено им издал записници за уништување на прехранбени производи, со што им овозможил да поднесуваат барања за поврат на ДДВ – соопштија денеска од МВР.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.