Полицијата во гостиварско уништи меѓународната криминална група која со нелегална трговија со дрога го уништувала меѓународниот транспорт и запленила околу 100 килограми марихуана вредна 300.000 евра.

Како што соопшти МВР, 15.12.2021 година, до Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, поднесена е кривична пријава против четири лица: Ерсој Менга, лице многу блиско до директорот на Финансиска полиција Арафат Мухаремин, Хебиб Фејзули шофер и лично обезбедување на Невзат Бејта, Е.И. и Б.П., од кои тројца се од Гостивар и еден од Дебар на возраст од 30 до 47 години.

Според infomagazin.net, тие се осомничени дека сториле кривично дело „недозволено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.