Министерството за внатрешни работи информира дека од синоќа, од 22:00 до 04.00 часот е спроведена акциска контрола за санкционирање возачи кои управуваат возила под дејство на алкохол на територија на цела држава при што санкционирани се 141 возач.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта, стои во соопштениетоод МВР.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.