Казнети се 49 возачи во Тетово за управување возило со брзина поголема од пропишаната, информира Министерството за внатрешни работи. Санкциите се изречени во текот на денешната засилена акциска контола.

Од казнетите, 43 возачи ја пречекориле брзината надвор од населено место и шест во населено место. На сите прекршители изготвени им се соодветни поднесоци.

Од МВР најавуваат дека засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираат ди сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да придонесат за побезбедни патишта.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.